Müze Açılış 10:00 | Kapanış 18:00 ** Pazartesi Kapalıdır.


Müze Tarihçesi

Başalan İstanbul Kamera Müzesi, İstanbul’un en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Kağıthane semtinde 2016 yılında kurulmuştur. 18.Yüzyılda İstanbul’un en ünlü mesire ve eğlence bölgesi olan Sadabat III. Ahmet’in tahtından indirilmesinden sonra bölgedeki özelliğini kaybetmeye başlamış ve eğlence ve mesire alanları tahrip edilmiştir. O dönemde bu bölge birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur.

Günümüzde, eski Sadabat yeni Kağıthane şehrin tam ortasında yer almaktadır. Yeni projelerle İstanbul’un yeni ticaret, kültür, eğitim merkezi olan bölgede Başalan İstanbul Kamera Müzesi Premium Kampus Ofis, orta blok 7. katında konumlandırılmıştır. Müze “kamera, sanat galerisi, kütüphane, cafe ve mağaza bölümlerini içermektedir.

Müze Bölümünde Ahmet Başalan ve Feriha Başalan’ın yakın zamana kadar bir araya getirdiği kamera koleksiyonu yer almaktadır. Galeri bölümünde ağırlıklı olarak fotoğraf ve diğer sanat eserleri sergilenmektedir.

Camera cafe, şık, rahat ortamı, lezzetli sunumları ve Sadabat manzarası ile sizi ve ailenizi şehir ortamından uzaklaştırmaktadır.

Kütüphanesi ile tüm fotoğraf severlere kaynak olmaktadır.

Müze mağaza ise kamera severler için bir cennettir. Zira, geçmişten günümüze kameralar, hatıra eşyalar burada geçirdiğiniz güzel zamanları size hatırlatmak için hazırlanmıştır. 

Başalan İstanbul Kamera Müzesi, zengin kamera koleksiyonu, sürekli ve geçici sergileri, yapılan çeşitli konser, konferans, seminer ve çocuklara yönelik etkinlikler ile çok yönlü çalışmalarına devam etmektedir.